Papierové modely slovenských skvostov

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad

 

Bojnický Zámok

Bojnický zámok

Náradie

Naši partneri

FUNTASTIC

NOVINKY

arr3Informácie  Darčekový poukaz Hľadáte vhodný darček pre svojich blízkych, ale neviete sa rozhodnúť? Prekvapte...

TOVAR V AKCII

Naša cena 11,00 €
Naša cena 31,00 €

NAJPREDÁVANEJŠÍ

Naša cena 5,20 €
Naša cena 21,00 €

ANKETA

O ktoré modely by sme mali rozšíriť ponuku?

autá autá 28% motorky motorky 24% letecká technika v mierke 1/144 letecká technika v mierke 1/144 23% letecká technika v mierke 1/32 letecká technika v mierke 1/32 25%

 

Podporujeme:

 

Modelársky klub zobor Nitra

                                                                  NITRA

 


O PRODUKTOCH / TRAIN COLOR

VALLEJO TRAIN COLOR

Ako nám už názov sám napovedá, farby Train Color sú určené skôr pre železničných modelárov. Sú balené v 17 ml plastových fľaštičkách s kvapátkom, ktoré veľmi uľahčuje aplikáciu farby. Vďaka kvapátku farba vo fľaštičke nevysychá a tým sa predlžuje jej životnosť. Niečo o uplatnení farieb Vallejo Train Color si môžete prečítať v následujúcom článku.


TRAIN WEATHERING

Čo to vlastne Weathering je? Weathering, je spôsob maľovania modelov, ktorým chceme docieliť efekt zvetrania (opotrebenia, ošúchania, zašpinenia, zaprášenia, či zhrdzavenia). Skrátka dosiahnuť pocit, že sa na danom predmete podpísal zub času.

Weathering parnej lokomotívy.

Najskôr si treba starostlivo premyslieť, ako bude parná lokomotíva vyzerať a treba brať do úvahy aj historické obdobie z ktorého pochádza.

1. Oddeľte karosériu od podvozku, aby sa Vám podvozok modelu jednoduchšie maľoval.

2. Oddeľte opatrne zásobník uhlia od lokomotívny, toto uľahčí narábanie s modelom.

3. S nejakým starým štetcom aplikujte (Liquid Mask 73.003) , na ochranu všetkých detailov ktoré nemajú byť maľované, okná, sklá na deflektoroch, popisky na lokomotíve a reflektory. Tieto miesta vôbec nemaľujte.

4. Začnite znázornenie zvetrávania postupne zo spodku modelu a pokračujte smerom k vrchu. Používajte okrúhly štetec s farbou základnej červenej (Basic Red 73.007) na lesklé výplety kôl lokomotívy. Nechajte farbu dôkladne zaschnúť.

5. Zmiešajte farby základná hrdza (Basich Rust 73.001) a špina (Dirt 73.005) a vytvorte Weathering ktorý si prajete nanášať, na drobné časti a podvozok aplikujte weathering pomocou striekacej pištole, alebo okrúhlym štetcom počas ručného otáčania kolies. Na vodiace tyče naneste olejový efekt nanesením mastné a olejové škvrny (Ggrease & Oil Stains 73.0002) pomocou okrúhleho štetca a neželané prebytky farby otrieme bavlnenou handričkou.

Vlak6. Kontaktné body a plochy kolies, by mali byť ihneď očistené bavlnenou handričkou namočenou vo Vallejo Airbrush Cleaner, ak nie je k dispozícii použite alkohol .

7. Weathering by mal byť na kolesách sucho - ošúchaný do základnej červenej (Basic Red 73.0007) plochým štetcom, až kým nezískame požadovaný efekt. Viacero konštrukčných dielcov, podvozok atď. sú tiež zvetrané pomocou štetca, alebo bavlnenej handričky. Nechcene znečistené kontakty a povrchy, očistite bavlnenou handričkou namočenou vo Vallejo Airbrush Cleaner.

8. Teraz namiešame farby na kryt a zásobník uhlia. Pre hrdzavé oblasti sa odporúča zmiešanie základnej hrdze (Basic Rust 73.001) a základnej červenej (Basic Red 73.007). Ak si želáme efekt stmaviť, tak použijeme základnú hnedú (Basic Brown 73.004) a špinu (Dirt 73.005) podľa potreby.

9. Kryt a zásobník uhlia by mal byť striekaný, alebo maľovaný guľatým štetcom v tenkých jemných vrstvách (farby) pre zachovanie efektu. Nechajte farby poriadne uschnúť. Ďalšie vápenaté škvrny naneste plochým štetcom, tenkou vrstvou bielej kriedy (Chalk White 73.006) na požadované miesta.

vzorkovník farieb Train Color

10. Použite farbu mastnota a olejové škvrny (Grase & Oil 73.002) a pomocou techniky suchého plochého štetca (dry - brushing) zašpiňte od oleja a mastnoty nárazníky (tlmiče) modelu.

11. Zmontujte lokomotívu. Starostlivo odstráňte Liquid mask použitím starého použitého skráteného štetec.

12. Jedným z posledných krokov je pridanie uhlia do zásobníka uhlia. Uistite sa že uhlie je správnej mierky. Aplikáciou matného laku (Matt Varnish 73.009), ktorý použijete ako lepidlo, nalepíte uhlie do zásobníku uhlia, urobíte to posýpaním zásobníku uhlia uhlím. Pamätajte na to, že na lokomotíve je možné vždy nájsť kúsky uhlia, aj v kabíne a mimo zásobníka uhlia. Necháte uhlie preschnúť asi päť minút a prebytočné uhlie zľahka vytrasiete. Použitím mastnoty a olejových škvŕn (Grease & Oil 73.002) na uhlí získate ten správny tlmený a lesklý efekt.

13. Ak model už od výroby obsahuje uhlie, odporúčame natieranie uhlia suchým štetcom (dry brushing) s mastnotami a olejovými škvrnami (Grease & Oil 73.002), dodá to uhliu trochu lesku. Matné miesta na uhlí získate nanesením matného laku (Matt Varnish 73.009) pomocou guľatého štetca. Výsledkom je zmes tlmených a lesklých plôch uhlia.

14. Najvýraznejšie časti lokomotívy sú starostlivo zvýraznené ich opatrným prešúchaním plochým suchým štetcom (dry - brushing) s riedidlom zjemnenou farbou bielej kriedy (Chalk White 73.006).

15. Množstvo sadzí, špiny a zvetrania závisí od toho, akú funkciu lokomotíva zastávala. Aplikujte základnú hnedú (Basic Brown 73.004), špinu (Dirt 73.005) a bielu kriedu (Chalk White 73.006) na vytvorenie zašpinenia a prevádzkového mazu vytvoreného opotrebením a používaním. Aplikácia ocele (Steel 73.003) nanášaná veľmi opatrne s guľatým štetcom, alebo striekaním vytvorí výskyt miest čistého kovu, ktorý ešte nebol úplne zhrdzavený.

16. Použite matný lak (Matt Varnish 73.009) na ochránenie matných častí dokončeného modelu, alebo na redukciu lesku na niektorých miestach modelu, ktoré by mali byť matné.

 

Článok zo stránky www.acrylicosvallejo.com preložil a upravil AFD model tím.


ZDlmYj